05.02.2018

08:47

אריאל מרגלית על התאבדותו של בועז ארד: התקשורת אינה התליין

אחרי התאבדותו של האמן בועז ארד בעקבות כתבה שפורסמה אודותיו באתר "מאקו", כותב מגיש תוכנית הרדאר בערוץ עשר, אריאל מרגלית, טור נוקב על תפקיד התקשורת בפרשה

יכול להיות שבועז ארד היה מתאבד בכל מקרה, זה קורה. בתקשורת לא מרבים לדווח על התאבדויות מתוך טענה לאומית ששיח כזה מעודד מעשי התאבדות אבל זה חלק מהחיים. אבל ההתאבדות של בועז ארד, המורה בתלמה ילין, קרתה יום אחרי הפרסום במאקו על תלמידות שאיתן קיים יחסי מין בזמן שלמדו בבית הספר וכאן נשאלת השאלה האם הם טענו את האקדח שלו, או במקרה שלו, האם הם תלו את החבל ושחררו את הלולאה.

 

סערת Me Too# התחילה כדור שלג ברחבי העולם כולו, אבל חשוב לוודא שכדור השלג הזה שמתגלגל וגדל לא יהרוס את העיירה. כשאני התחנכתי כעיתונאי בגלי צה״ל, ואחר כך בחדשות עשר, היה לנו ברור שלא מפרסמים האשמות על הטרדות מיניות או לצורך העניין כל פשע אחר מבלי שהוגשה תלונה במשטרה. ואם אין תלונה במשטרה אז ללא פוליגרף.

 

באותו נושא>>

האמן בועז ארד נמצא מת - לאחר שפורסם כי קיים יחסים עם תלמידות

 

וזה נכון - לגשת למשטרה ולהתייצב מול שוטרים ושוטרות הרבה פעמים שוביניסטיים זה לא דבר נעים בעיקר אם הוטרדת או הוטרדת מינית ובטח אם נאנסתם. אבל מה שקורה בחודשים האחרונים ובעזרת אוטוסטרדת המידע שנקראת האינטרנט הוא שכל האשמה שפלוני רוצה להטיח באלמוני יוצאת לאור מיד, ללא כל בדיקה בלתי תלויה של העובדות, ללא צורך במתן דין וחשבון. כל מה שצריך זה מקלדת, וסיפור טוב, עדיף על מישהו מפורסם.

 

 אריאל מרגלית וסיוון קליין
 

אריאל מרגלית וסיוון קליין( צילום מסך)

 

 

הטרדות מיניות זה דבר נורא. אבל גם שיימינג זה דבר מזעזע. מי שהשתמש בעמדת הכוח שלו או ביחסי מרות צריך לשלם על כך, אבל יחסים בין בני אדם הם דבר מורכב. מיניות זה דבר שכיף לגלות וגם התנסויות מלמדות. במערכות היחסים של בועז ארד עם התלמידות שלו לא היו תלונות על אונס, גם לא על משעים שלא ברצון. דובר שם על אהבה.

 

קראתי פוסט בפייסבוק של תלמידה שלו מלפני עשרים שנה שסיפרה כמה הקירבה אליו היתה מדהימה עבורה, עד כמה הוא אחראי להיותה מי שהיא היום, וגם - שאיתה הוא לא חצה את הגבול. שינוי תמיד מגיע מהקצוות ולכן טוב שכדור השלג מתגלגל בעוצמה ולוקח אותנו אל עתיד שבו אף אחד ואף אחת לא יצרך להגיד יותר Me Too, אם לצטט את אופרה וניפרי, אבל באיזשהו שלב נצטרך להתמרכז קצת, לזכור למה הסטנדרטיים העיתונאיים שלפיהם עבדנו במשך שנים קיימים, ובעיקר להבין שתפקידנו לדאוג, לדווח, לחשוף, אבל בטח לא להיות התליין. בשביל זה יש משטרה ובתי משפט.