10.01.2018

21:16

עודכן:

"מותר לחטוף נשיקה": צרפתיות מפורסמות מתנגדות לתנועת Me Too

השחקנית המוערכת קתרין דנב מובילה את גילוי הדעת של 100 נשים ידועות בצרפת, שמבקשות לעשות הפרדה בין פלירטוט להטרדה - ומעוררות סערה במדינה המשוחררת והמתירנית

לא רבים העזו לצאת בפומבי נגד מסע "מי טו" שסחף את העולם בחודשים האחרונים – ועוד יותר מפתיע, שאלה המבקרות אותו כעת – הן נשים.

 

השחקנית המפורסמת קתרין דנאב היא אחת מ-100 נשים צרפתיות שחתמו אמש על גילוי דעת בעיתון "לה מונד", שלפיו המסע העניש גברים רבים שהטעות היחידה שלהם הייתה "לגעת בברך, לנסות ולחטוף נשיקה, לדבר על דברים אינטימיים בארוחה עסקית - או לשלוח מסרונים מיניים לאישה שאינה חשה משיכה הדדית". לדברי דנב, "יש הגזמה בזויה בעניין".

 

 

"מי טו" תפס בצרפת תחת האשטאג שונה מעט  - "הלשיני על החזיר שלך". ודנב, אחת השחקניות המוכרות והמוערכות בצרפת ומחוצה לה, כבר התבטאה בעבר נגד התופעה שבה היא רואה ביוש של גבר לפני שהעובדות נבדקו.

 

כדאי להתייחס למאמר הזה בהקשר של התרבות הצרפתית המשוחררת יותר, שמרגישה נוח עם חופש מיני - אבל גם ברפובליקה הדיון סוער: אפילו סגולן רויאל שהייתה מועמדת לנשיאות צרפת, וגם בת זוגו של הנשיא לשעבר הולנד, תקפה הבוקר את המאמר וטענה כי צעירות יפחדו כעת להתלונן.

 

דנב ושותפותיה לא בחרו בדרך הקלה. הן השמיעו דעה מאוד לא מקובלת שמבקשת להבדיל בין פלירטוט – להטרדה. תוך כדי כך עוררו שיח חשוב – כזה שלא הצלחנו להכניס אליו מפורסמות ישראליות. כולן העדיפו לוותר על הסכנה להיתפס באמירה שאינה בלב הקונצנזוס.