05.01.2018

11:27

עודכן:

אייל גולן ואתניקס: בין הופעה בלתי נשכחת לערב קריוקי מביך

18 שנים אחרי סיבוב ההופעות האחרון שלהם, התאחדו אייל גולן ואתניקס (מינוס תמיר קליסקי), למופע משותף בהיכל "מנורה מבטחים". ביקורת הופעה

לפני 22 שנה השתנו פני המוזיקה הישראלית לעד. אתניקס, אז אחת הלהקות המצליחות בישראל, חיפשו זמר מזרחי בתחילת דרכו בשאיפה להפיק לו אלבום וכך גילו את אייל גולן, אז זמר אלמוני. החיבור בין אתניקס וגולן הוליד שלושה אלבומים מצליחים ופורצי דרך – "בלעדייך", אלבום הפריצה של אייל, "חייל של אהבה" ו-"הסתכלי אלי".

 

אמש (ה'), 18 שנים אחרי סיבוב ההופעות האחרון התאחדו אייל גולן, שכבר הפך לאחד הזמרים המצליחים בישראל מאז ומעולם ואתניקס (מינוס תמיר קליסקי), להקה קצת פחות רלוונטית כיום, למופע משותף מול 11 אלף איש בהיכל "מנורה מבטחים".

 

 זאב נחמה ואייל גולן
 

זאב נחמה ואייל גולן. צילום: סיון פרג'

 

 

 

אחרי אינטרו קצר ומוצלח עלו נחמה וגולן לבמה ופתחו את הערב עם שלושה להיטי ענק – "בלעדייך", "יפה שלי" ו-"מחר אני בבית", שזכו לביצועים טובים למדי שפתחו את הערב ברגל ימין והזכירו לכולם מה הפך את השילוב הזה לכל-כך מצליח, פורץ דרך וחשוב במוזיקה הישראלית.

 

לכתבות נוספות:

מציפי רפאלי למירי רגב: מי הגיע להופעה של אייל גולן ואתניקס?

אביבית בר זוהר: אני מאמינה שמדינת ישראל פה כדי לקבל אותי

שם בשבילך: המתנה המרגשת של מיילי סיירוס למתמודדת בדה וויס

 

אלא שדווקא אחרי הפתיחה החזקה הזו, הגיע רצף של כמה ביצועים חלשים במיוחד, ביניהם ביצוע חיוור מאוד ללהיט הענק של אתניקס "מסאללה", שכלל מופע אקרובטי ואת אייל גולן ,אך היה חסר את העומק והעוצמות שזהבה בן הכניסה בו.

 

צילומי וידאו: אלוני מור

 

 

הבמה שבחרו לערב הייתה במה עגולה ענקית עליה תיזזו גולן ונחמה כדי לספק את הקהל שהקיף אותם מכל עבר. הבחירה בבמה מסוג זה התגלתה כגרועה למדי.

 

 זאב נחמה ואייל גולן
 

זאב נחמה ואייל גולן. צילום: סיון פרג'

 

 

נכון, היא כן גרמה לקהל כולו להרגיש את המופע שכן מדי פעם הוא ראה את הזמרים ממש מולו אך אותו קהל הרבה יותר את הגב של האמנים מה שייצר תחושה של ניתוק שמנעה חיבור אמיתי למופע. במה מסוג זה מתאימה למופע של להקה.

 

החלק המדשדש של הערב נמשך עם כמה ביצועים מביכים למדי שהזכירו ערב קריוקי לא מוצלח במיוחד.

 

הסאונד במופע היה מזעזע – כיונים לא נכונים, עליות לא רציונליות בווליום, תקלות ושירים בהם הפלייבק היה כל-כך מוגזם עד שלא היה אפשר לשמוע את גולן ואתניקס כשהם כן החליטו לשיר. לא מובן איך במופע כל-כך מושקע שכולל אקרובטים ורקדנים הסאונד (שאמור להיות הדבר החשוב ביותר) כל-כך גרוע.

 

רק לקראת אמצע הערב המופע החל להתרומם בזכות ביצוע מעולה של אתניקס ללהיט הגדול ביותר שלהם – "תותים", שעורר את הקהל. מיד אחר כך ניגנה הלהקה את "ג'סיקה" הנצחי במה שהיה אחד מרגעי השיא של הערב.

 

כשאתניקס ירדו להפקה שלהם אייל ביצע את "תבואי היום", הלהיט התורן שלו, שמאפשר לראות את השינוי שעברה המוזיקה הים-תיכונית ואייל גולן מאז אותם ימים בהם שיתף פעולה עם אתניקס.

 

 איייל גולן וזאב נחמה
 

איייל גולן וזאב נחמה( סיון פרג')

 

 

 

השיר הזה הרגיש יוצא דופן בערב הזה ובצדק – מדובר בשיר EDM (ואם נדייק, טרופיקל האוס א-לה קייגו) עם סלסולים שרחוק שנות אור מהמוזיקה שאתניקס וגולן יצרו. "באתי אליך", אותו ביצע גולן לאחר מכן, התאים יותר לערב והיה גם הביצוע הווקאלי מוצלח הראשון של גולן במופע.

 

לאחר מכן, העלו גולן ואתניקס את יהודה קיסר האגדי לבמה ויחד איתו ביצעו את "לב של גבר" ואת "שקלים שקלים" לתשואות הקהל, שנתן כבוד לאחד המוזיקאים הכי גדולים וחשובים בהיסטוריה של המוזיקה הישראלית.

 

מכאן הערב סוף סוף התרומם לגבהים שציפינו להם -  עיבוד מעניין ל"ב.מ.וו שחורה" (יחד עם קטריקס ודורון שהיו טובים, אבל לא ממש עניינו את הקהל), ביצועים ווקלים מעולים ל"צאי אל החלון", "מתי נחזור" ו-"מלך המגרש" וביצוע אדיר של "החוף של פורטוגל" הביאו להיכל סוף סוף את תחושת הנוסטלגיה שהקהל חיכה לה כל הערב.

 

 אייל גולן וזאב נחמה
 

אייל גולן וזאב נחמה( סיון פרג')

 

אתניקס וגולן ויתרו על הרעיון של לרדת מהבמה ולחזור לתשואות הקהל ל"הדרן" (או במילותיו של נחמה – "תדמיינו שירדנו וחזרנו אחרי חצי שעה") והמשיכו לשני שירים נוספים – "דמעות" המרגש, שזכה לביצוע די חסר נשמה ו"אהבה תנצח", שסגר את הערב בצורה טובה.

 

בשורה התחתונה, המופע המשותף של גולן ואתניקס היה גרנדיוזי וכלל כמה ביצועים בלתי נשכחים אך עם זאת כלל גם ביצועים מביכים ובעיות סאונד שקשה להתעלם מהם. זה לא היה מופע רע, אפילו רחוק מזה, אבל הוא גם לא ממש עמד בציפיות והסטנדרטים שגולן ואתניקס הציבו בהופעות הסולו שלהם בשנים האחרונות.