26.12.2017

18:33

עודכן:

 ריהאנה
ריהאנה,
יח"צ

שובו של האושן: האם ריהאנה היא הקלף המנצח של הסרט "אושן 8"?

לסרט "אושן 8" יש קלף מנצח ביד, עם אנסמבל נשי הכולל את ריהאנה; וסרט ההמשך ל"מאמא מיה" הוא "הסנדק 2" של מחזות הזמר. שני פרומקין, טור קולנוע

הספין אוף הג׳נדר-בנדרי לטרילוגית ״אושן״ של סטיבן סודרברג קיבל טריילר ראשון. לא משהו בעל חזון עוצר נשימה, אבל מספיק מסקרן בתור התחלה מרעננת למסע היח״צ:

 

 

״אושן 8״ לא צפוי לעורר את אותה הכמות המבהילה של שדים מהסוג שאפילו ל״מכסחות השדים״ בכבודן לא היה סיכוי נגדם, אך הקאסט הכל-נשי כבר קיבל את הכבוד של הטרלות אינטרנטיות מיזוגניות. לא נראה כי חשוב לאותם המקללים להתייחס לכך שסרטי ״אושן״ מהעשור הקודם בעצמם היו רימייק לסרט מאותו השם מ-1960, בו כיכבו חברי הגלגול השני של ה״ראט-פאק״, שכללה את פרנק סינטרה, דין מרטין וסמי דייויד ג׳וניור. בנתיים אגב, ״אושן 8״ לא מתבייש לערוך השוואות עצמיות לסרט המקור שלו, כשהטריילר שוב פותח בחבר המשפחה האושנית בכלא:

 

 

הקלף המנצח

 

אבל ל״אושן 8״ יש קלף מנצח בידיים שלו, והוא בדיוק אותו האנסמבל הכל-נשי שלו, שמורכב ממגוון שחקניות מבריקות ו/או אהובות: סנדרה בולוק עומדת בראשות הקאסט כמאסטרמיינד של השוד, לצידה פועלות זוכת-האוסקרים קייט בלאנשט היחידה במינה; הלנה בונהאם קרטר המופלאה מסרטי ״הארי פוטר״ וטים ברטון; נסיכות הטלוויזיה, שרה פולסון (״המדינה נגד או. ג'יי. סימפסון״) ומינדי קאלינג (The Mindy Project); ולא אחרת מאשר ריהאנה. האחרונה אולי הוכיחה את כישורי המשחק שלה משמעותית פחות מחברותיה המרשימות לרשימה, אבל היא בעלת נוכחות מספיק אייקונית כדי להוסיף צבעים מעניינים לסרט, לפחות אם ישתמשו בה נכון.

 

 ריהאנה
 

ריהאנה(יח"צ )

 

 

הסרט יעקוב אחר דמותה של בולוק, דבי, אחותו של דני אושן, שגולם על-ידי ג׳ורג׳ קלוני (ובמקור על-ידי סינטרה). דבי מרכיבה את הצוות כדי לבצע שוד בזמן המט-גאלה (הגאלה השנתית היוקרתית של המטרופוליטן) בניו יורק - כפי שהטריילר רומז במלוא ההוד והדר, הסטינג האידיאלי לעושר במחלקות הארט והתלבושות. אן התאווי גם נמצאת שם, ותגלם את הכוכבת שתענוד את תכשיט היהלומים שהחבורה שואפת לגנוב. אם המילה ״להגניב״ לא היתה כל כך מביכה, הייתי כותבת ש״אושן 8״ יגיע להגניב אותנו בבתי הקולנוע ביוני 2018.

 

הנה אבבא שוב באים!

 

חובבי אבבא התפקדו, הסיקוול ל״מאמא מיה!״ גם מקבל טריילר ראשון ומלא-חיים, ומסתמן כי מדובר ב״סנדק 2״ של מחזות הזמר (טוב, לפחות בכל הנוגע לבניה הנרטיבית של הסרט): 

 

 

סרט ההמשך, שיקרא ״מאמא מיה: הנה אנחנו שוב באים!״ (באנגלית Here We Go Again, לפי מיטב מילות קלאסיקת הפופ השוודי), יציג פלאשבקים מחייה של דונה, דמותה הצבעונית של מריל סטריפ, כשאת הגרסא הצעירה שלה תגלם לילי ג׳יימס (סינדרלה בריבוט הלייב אקשן של ״סינדרלה״, בייבי דרייבר״). במקביל, ההווה עוקב אחר ההריון של סופי (אמנדה סייפריד), בתה של דונה ובעלת שלושת האבות הפוטנציאליים (פירס ברוסנן, קולין פירת׳ וסטלאן סקארסגארד). אבל התוספת המרעישה ביותר של הסרט היא אגדת הפופ שר, שתגלם את הסבתא, שמגיעה בכניסה גרנדיוזית ראויה, כדי לעורר מהומות מלודרמטיות. 

 

 

מריל עושה שפגטים

 

הסרט המקורי מבוסס על מחזמר-הלהיטים הבריטי המצליח מאותו השם, עבורו המחזאית קתרין ג׳ונסון אספה את כל להיטי אבבא הנצחיים, מיקמה את החגיגה באי יווני בדיוני שטוף שמש, ועל זה בנתה עלילה מספיק יציבה כדי שהעסק יעבוד. בתור מי שצפתה במחזמר המקורי בלונדון (ואפילו פעם נוספת כשהקאסט האנגלי הגיע למספר הצגות ביד אליהו), אני יכולה להעיד שהסרט שמר על נאמנות למקור, במיוחד על הרוח האבבאית הנוסטלגית, משמחת ותמימה, מבלי לוותר על הקריצות המיניות. 

 

המעבר מהבמה למסך הגדול היה יחסית חלק כנראה בזכות ג׳ונסון, שכתבה את התסריט המעובד בעצמה. בכל זאת, כמו רוב המיוסיקלז ההוליוודים של שנות ה-2000, הסרט הוסיף עוד איזו שכבה או שתיים של קאמפיות מוגזמת, אבל כשמריל סטריפ מככבת כדמות הראשית, שרה ועושה שפגטים באוויר (זה לא תרגיל, היא באמת עושה את זה), הכל אוטומטית הופך למוצלח וכיפי יותר.

 

לכבוד סיום הצילומים, יוניברסל שחררו גם קליפ קצרצר ממאחורי הקלעים של ההפקה הפוטוגנית. ״מאמא מיה״ יעלה בבתי הקולנוע בדיוק עשור(!) לאחר שהסרט המקורי עלה, ביולי 2018.