שון פול רוקס!

אמן הדאנסהול נחת בארץ עם השורשים היהודיים שלו ועם מסרים עמוקים: "אלימות לא פותרת כלום"

(צילום: יריב ויינברג, עריכה: אלון אור)

שון פול נחת אתמול (רביעי) בארץ לקראת הופעתו באמפי-פארק ראשון לציון הערב. האמן עשה דרך ארוכה מג'מייקה, ועדיין נותרה לו אנרגיה למסיבת העיתונאים שנערכה מיד עם הגיעו. לאחר שייתן בראש עם הדאנסהול שלו בארץ הקודש, הוא יתעופף להופעה בעמאן ובמדינות נוספות באירופה.

מסתבר שלשון יש שורשים יהודיים, לא סתם הוא בחר לערוך הבוקר סיור בירושלים. "תמיד חשתי קרוב לדת היהודית, למרות שאני לא כל כך יודע עליה הרבה, רק מדברים שקראתי", הוא מספר. "סבא שלי שנפטר לפני חודשיים, היה יהודי פורטוגזי. אבל המשפחה שלנו גדלה בג'מייקה, ככה שאין לנו הרבה קשר לשורשים היהודיים או הפורטוגזיים. גדלנו כילדים ג'מייקניים". כאחד כזה, הוא לא פנטז שביום מן הימים יעבוד עם האמנים הגדולים בסצנת המוסיקה.

לאלבום השני שלו הוא קרא Dutty Rock, על שם הכנופיה ממנה צמח -Dutty . "בנקודה ההיא בחיים שלי, לא ציפיתי לעבוד עם אנשים כמו ביונסה ובאסטה ריימס למשל. הרגשתי כמו רוקסטאר. אמרתי 'היי, Dutty Rocks!'. לכן הענקתי לאלבום את שמו. זה אומר, אנחנו גדולים עכשיו".

שון פול אמנם רחוק מלהיות בונו או אנג'לינה ג'ולי בכל הנוגע למדינות עולם שלישי, אבל גם לו יש מסרים, ולדבריו "הם תמיד חיוביים, בין אם מדובר במסיבה או במשהו עמוק יותר". הוא לא רוצה להחשיב את עצמו כמטיף, ובסך הכל מעוניין לגרום לאנשים ליהנות. הדבר שמסב לו הנאה הוא לכתוב מוסיקה מהלב שלו, ולתת לו לבטא את תחושותיו. הנה דוגמא לתחושה אחת: "אלימות עוברת במעגלים. בעיני היא לא פותרת כלום. יש כוח, ויש אנשים שמנסים להשיג את הכוח הזה".

מי שיגיע להופעה יזכה לשמוע את האג'נדה של שון פול, כך הוא מבטיח, ועל הדרך מדגים אותה באמצעות קטע מתוך שיר. "כשצעירים ישמעו את השיר הם יחשבו – 'זה נשמע כמו שיר מסיבה, אבל יש בו גם יותר מזה'. הם ייהנו ממנו, אבל גם יקבלו דרכו את המסר. יש איזון. המוסיקה הזו באה מהלב שלי וככה אני מרגיש".

לפני שאמן הדאנסהול יעלה לבמה, יחמם אותו מוש בן ארי. השניים הספיקו לערוך היכרות מוקדמת. לא יותר מדי מעמיקה, אבל שון כבר שאל את הזמר המקומי על הבנות של ישראל. ימים יגידו, אולי זה יהיה הדבר שיחזיר אותו לכאן פעם שנייה.