28.05.2018

14:23

נושאים חמים
לידה נעימה
לידה נעימה,
פוטוליה

כיצד תעברי את הלידה בשלום? כל הטיפים של מומחי בילינסון

אנחנו מבינים שבזמן ההיריון עולות שאלות לקראת הלידה הקרבה ובאה. על מנת שתהיי מוכנה, אספנו עבורך כמה עצות טובות שנכתבו על ידי הצוות המנוסה של חדרי הלידה בבילינסון

התמודדות עם כאב בלידה בדרך טבעית

גורמים רבים פיזיים ונפשיים משפיעים על הפרשת הורמונים המגבירים את עוצמת הכאב ומפחיתים את היכולת שלנו להתמודד עם הכאב. בין הגורמים: חרדה ופחד מכאב, חוויות עבר, חוסר ידע על תהליך הלידה, חוסר היכרות של את הצוות או הסביבה.

 

מומלץ להביא לחדר לידה דברים שגורמים לנו לתחושה טובה, מרגיעה ונעימה:

מוזיקה – אפשר להביא אוזניות ולהכין פלייליסט עם שירים אהובים. יש זוגות שמביאים כלי נגינה והבעל מנגן כדי להנעים את האווירה.

חפץ - שמיכה, כרית וחפצים שקשורה אליהם.

שמנים עם ריחות נעימים ומרגיעים – ישנן נשים שבוחרות להשתמש בשמנים כגון שמן אתרי תפוז או שמן ורד.

יש להשתדל לנוח עד כמה שניתן עד הלידה, לשמור אנרגיה, לאכול ולשתות טוב במטרה להגיע לחדר לידה עם כוחות. ההתמודדות והסבלנות שלנו עם כל דבר בחיים שונה כשאנחנו עייפים. גם כשאנחנו בין צירים, כדאי לנסות לעצום עניים ולו לכמה דקות, במיוחד בהתחלה, כשהצירים לא סדירים.

 

נשימות

נשימות עמוקות ואיטיות- ככל שננשום נכון, לאט ועמוק, כך תהיה אספקת חמצן עשירה יותר לרקמות ולשרירים, לרחם, לשליה, לעובר, לשרירי האגן. הצירים יעילים וטובים יותר כשהכאב פוחת. אופן הנשימה המומלץ הוא שאיפה- הכנסת אוויר, עצירה לכמה שניות מבלי להוציא את האוויר, ואז נשיפה החוצה- הוצאת האוויר בצורה איטית וארוכה מאוד.

 

עיסוי

עיסוי האזור הכואב משפר את זרימת הדם למקום, משפר את החמצון לתאי השריר, מעלה את הפרשת ההורמון המרפה את השריר וע"י כך משפר את זרימת הדם ומעלה אספקת החמצן לשריר.

 

תנוחה

תנוחות מסוימות עדיפות בתהליך הלידה, כגון תנוחה זקופה של הגוף או הגב או שכיבה על צד שמאל, שמשפרות את אספקת הדם לשרירי האגן והרחם ומסייעות בהפחתת עוצמת הכאב. התנוחות אף משפרות את איזון האגן ומקלות על הכאב ומסייעות להתקדמות הלידה. תנוחות אלו משפרות את זרימת הדם והחמצן לשרירים של האם ולעובר.

 

תנועה

מתיחת הגידים והרצועות בעדינות משפרת את יכולת השריר להימתח ולהשתחרר. ישנן פעולות רבות שיכולות מאוד לשפר את התחושה, להקל על הכאב ולעזור בהתקדמות הלידה, ביניהן: הכנת האגן ללידה ושמירה על אגן מאוזן, תנועה - הליכה מהירה, ריקודי בטן, ריקודים בהם מנענעים את האגן , פילאטיס, יוגה לנשים בהריון ועוד. בתנועה התינוק נכנס יותר טוב לאגן – גורם המסייע בהפחתת כאב.

 

נשים שמעוניינות בלידה טבעית, ללא הרדמה אפידוראלית, מודעות בדרך כלל ליכולת העיסוי לסייע במהלך הלידה, אולם כדאי לדעת שגם בלידה עם אפידורל, העיסויים יכולים לקדם את הלידה, ובוודאי להרגיע את היולדת, כי בינינו – מי לא אוהבת שעושים לה מסג'? 

 

יש לחיצות יחסית פשוטות ויש לחיצות שצריך ממש ידע מקדים עבורם. בכל מקרה מי שעושה את העיסוי צריך לדעת מה הוא עושה. יש לחיצות שמותרות בהריון, ואותן אני גם מלמדת בקורסים להכנה ללידה, כך שהגברים יכולים לסייע לנשים. יש גם נקודות שנכונות לשלבים הראשונים של הצירים, כשהאישה עוד בבית, וגם אותן נלמד, אולם יש נקודות שנכונות רק ללידה עצמה, וליתר בטחון, "לא נחשוף את הנקודות האלו בכתבה זו, כי זה משהו שבאמת לא נרצה לנסות בבית". 

 

עיסוי פרינאום - להקלה על הלידה

איך מתבצע עיסוי פרינאום - אם נסתכל על הנרתיק כעל שעון, הדגדגן יהיה בשעה 12 ופי הטבעת בשעה 6. במהלך העיסוי האשה מעבירה את האצבע משעה 3, דרך שעה 6, ועד שעה 9. כלומר רק החלק האחורי של הנרתיק. מעבירים את האצבע בעדינות ובאיטיות, תוך כדי הרחבה עדינה של הנרתיק, בתנועה חצי מעגלית הלוך ושוב, שלוש פעמים בסך הכל. העיסוי יכול לקחת מספר דקות. 

 

זוגות שמעוניינים בעיסוי פרינאום במהלך הלידה צריכים להביא בקבוק שמן אטום, למניעת זיהומים ("ולכן כבר מראש כדאי לקנות שני בקבוקים – אחד לעיסויים הביתיים, ואחד שישמש במהלך הלידה"). המיילדת תתחיל לבצע את העיסוי ברגע שיש פתיחה מלאה, וראש התינוק לוחץ על פתח היציאה, והעיסוי יתבצע עד ליציאת ראש התינוק. בצורה זו הנרתיק מתרכך ומעבר התינוק קל יותר.

 

ואם החלטת לבחור באפידורל

מתי כדאי לקחת את האפידורל: עדיף שהאשה תקבל את האפידורל בשלבים המוקדמים של הלידה, כאשר הצירים עדיין אינם תכופים, והיא יכולה לשתף פעולה. בשלבים המתקדמים של הלידה, כאשר הצירים תכופים והכאב גדול, האישה מתקשה לשבת כפופה, ואז ההכנסה של המחט אפשרית, אך קשה יותר. "באופן כללי" חשוב שבני הזוג יקראו על ההרדמה האפידוראלית לפני ההגעה לחדר הלידה. זוגות שמגיעים לא מוכנים, מופתעים מעצמת הכאב בשלבים המתקדמים של הלידה, ואז הם מבקשים את האפידורל בפתיחה גדולה, כאשר האלחוש עלול להיות פחות יעיל.

 

אם הלידה לא מתקדמת, אז...?

"המונח "השראת לידה", מתייחס להליך רפואי שמטרתו לגרום לתחילת לידה באשה הרה, שטרם נכנסה לתהליך הלידה באופן טבעי (עצמוני) ואשר מסיבה כלשהי, שמקורה באם או בעובר, קיים צורך לתזמן את הלידה לזמן הקרוב, שכן המשך ההיריון עלול לסכן את האם או את העובר.

 

אחת הסיבות השכיחות ביותר, שבגינן מומלץ ליולדת לעבור השראת לידה הוא מצב בו היולדת עברה את תאריך הלידה המשוער ונמצאת בהריון עודף. סיבות נוספות הן נשים עם רעלת הריון, סוכרת הריונית, פקיעת קרומים וירידת מים, מיעוט מי שפיר, וגם סיבות עובריות דוגמת האטה בגדילה עוברית או חשד למצוקה עוברית.

 

יתרונות השראת לידה

היתרון העיקרי של השראת הלידה טמון בתזמון תחילת הלידה והקדמתה במצבים בהם לא התחילה באופן ספונטני. במצבים אלה יש צורך רפואי, אימהי או עוברי להקדימה, ובכך להימנע מסיבוכים אפשריים.

 

חסרונות השראת לידה

ראשית, ישנם מצבים של חוסר הצלחה לגרום ללידה על אף שימוש במספר שיטות ואז אין מנוס אלא להתקדם לניתוח קיסרי. 

בנוסף, בקרב נשים העוברות הליך של השראת לידה, קיים סיכוי גבוה יותר, סטטיסטית, לעבור ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים), אם כי לא תמיד הסיבה קשורה להשראת הלידה עצמה, אלא למצב שהביא לצורך בהשראת הלידה, מלכתחילה.

 

לידה רגילה לאחר קיסרי אפשרי?

הגורם המרכזי המשפיע על סיכויי ההצלחה של לידה רגילה לאחר קיסרי היא הסיבה לביצוע הניתוח הקיסרי הקודם והאם גורם זה קיים גם בלידה הנוכחית.

אם הלידה הקודמת הסתיימה בניתוח קיסרי בגלל מצג עכוז, אין סיבה שלא לנסות וללדת בלידה רגילה. אם הלידה הסתיימה בניתוח קיסרי בגלל שהתינוק נתקע בתעלת הלידה או שהיו סיבוכים, אלו כבר גורמים שצריך לקחת בחשבון בדיון לגבי הסיכוי להצלחת לידה נרתיקית". אם הלידה הסתיימה בניתוח קיסרי בגלל פחד מצירים או כי התינוק היה גדול מדי, הסיכוי להצלחה בלידה רגילה גבוה מאוד.
 

רוצה לדעת עוד?

הכנסי למתחם הריון ולידה באתר בילינסון