29.04.2018

15:41

נושאים חמים
אל תנסי להיות וונדר וומן בשבועות הראשונים
אל תנסי להיות וונדר וומן בשבועות הראשונים,
פוטוליה

התאוששות לאחר הלידה: 8 טיפים להחלמה מהירה

מזל טוב, תינוק חדש נולד וזה בדיוק הזמן לזכור שגופך עבר טראומה ולכן חשוב לדאוג לבריאותך. הנה כמה טיפים שיזרזו את תהליך ההתאוששות

עברת היריון ותוך כדי גופך התמודד עם אחד הדברים המדהימים ביותר שהוא יעשה אי פעם - לגדל בתוכו אדם. לאחר תשעה חודשי המתנה, ההתרגשות שוברת שיא, כאשר העובר יוצא סוף סוף לאוויר העולם ומגיע הביתה. בחודשים הקרובים, תזדקקי לאנרגיות רבות וכוחות פיסיים ונפשיים, על מנת לטפל בתינוק, באחיו הגדולים אם יש כאלו, בבן הזוג וכמובן בבית. זה הזמן, לזכור שגופך עבר טראומה ולא משנה אם ילדת באופן טבעי, עם או בלי אפידורל או בניתוח קיסרי.

 

ההתאוששות לאחר הלידה נמשכת יותר ממספר ימים או שבועות ולפעמים אף חודשים. בעוד שמרבית הנשים מרגישות שהן חוזרות לעצמן לאחר שישה - שמונה שבועות (משכב לידה) – ההחלמה עלולה להמשך זמן ארוך יותר. במהלך הזמן הזה את עלולה להרגיש, שהגוף פונה נגדך ואין צורך להעמיס עלייך תסכולים. הגוף לא תמיד מונע על ציר זמן ומערך ציפיות שקבעת לו מראש ויש לתת לו את הזמן הדרוש לחזור לעצמו.

 

בריאותך משפיעה על תקופת ההחלמה שלך ולכן חשוב לפנות זמן לטיפול בעצמך. הנה מספר טיפים שתוכלי ליישם כדי לזרז את תהליך ההתאוששות:

 

מנוחה זו לא מילה גסה
בשבוע הראשון שלאחר הלידה חשוב לנוח במיטה או לשכב על הספה. אל תזדרזי לחזור מיד למטלות השגרה, גם אם את מרגישה טוב. הפעילויות היחידות שאת אמורה לעשות הן טיפול בתינוק. האצילי סמכויות ותני למישהו אחר לדאוג לסידורים, לבישול, ניקיון, כביסה ויתר עבודות הבית.

 

לא להלחץ מהתכווצויות הרחם
לאחר הלידה הרחם מתכווץ בחוזקה במטרה לחסום את כלי הדם הפתוחים בדפנות. נשים מניקות, מרגישות את ההתכווצויות בזמן ההנקה. למרות שההתכווצויות כואבות, הן מסייעות להחלמה מהירה וחולפות עוד לפני שתרגישי.

 

היגיינה לאם ולתינוק
דאגי שבימים הראשונים לאחר החזרה מבית החולים עם התינוק, יהיו בבית בהישג יד ובכמות מספקת -  בגדים נקיים לתינוק, חיתולים המתאימים למידתו ותחבושות הגניות עבורך. כך, לא תצטרכי לצאת החוצה או להטריח מישהו אחר, לרכוש עבורך פריטים חסרים. 

 

יחסי מין לאחר הלידה: מתי אפשר לחזור לפעילות?
ניתן לחזור לקיום יחסי מין מלאים, לאחר הפסקת ההפרשות והדימום מהנרתיק (לוכיה). הדימום המופיע יום או יומיים לאחר הלידה הופך מאדום לוורוד ומסתיים בהפרשה לבנה. דימום זה נמשך כ- 10 ימים.  בדיקת רופא, המומלצת לביצוע כשישה שבועות לאחר הלידה תקופת'משכב לידה'– תאשר האם את כשירה מבחינה בריאותית לקיים יחסי מין.

 

חיזוק שרירי רצפת האגן בעזרת תרגילי קיגל
בתקופה הראשונה לאחר הלידה, רצפת האגן חלשה. התמדה בתרגילים, תזרים דם לאזור, תזרז את ריפוי החתך, תעניק הגנה מפני דליפות שתן ותגביר את הכושר המיני.

 

איך לבצע את התרגילים?

  • ראשית, יש לזהות את שרירי רצפת האגן על ידי הפסקת מתן שתן באמצע הזרם. ברגע שזיהית את השרירים, תוכלי לבצע את בתרגילים בכל תנוחה, כאשר ההמלצה היא לבצע אותם שלש פעמים ביום

  • כווצי את שרירי רצפת האגן, החזיקי את הכיווץ למשך חמש שניות, ולבסוף הרגיעי את המקום למשך חמש שניות. בצעי את התרגיל בארבעה סטים.

 

שמירה על היגיינה באזור החיץ
הקפידי שאזור החתך יהיה נקי, ושהתחבושות שעל החתך יהיו נקיות ויבשות. נקי את אזור החיץ לאחר מתן שתן או צואה, באמצעות התזת מים חמים עליו וייבושו בעזרת פד גאזה בתנועות טפיחה קלות. זכרי לנגב תמיד מקדימה לאחור. שבי באמבט חמים או הניחי קומפרסים חמים, כדי לעודד את ריפוי החתך.

 

 

 הקפידי לאכול בריא ומאוזן

הקפידי לאכול בריא ומאוזן(פוטוליה)

 

 

 

תזונה בריאה לאחר הלידה
הדחף שלך לחזור מיד לסקיני שלפני הלידה ולפצוח בדיאטה מהירה ייאלצו לחכות קצת ולפנות את עצמם לשיקום הגוף על ידי תזונה מאוזנת. כדי לסייע בתהליך הריפוי, הקפידי לצרוך חלבונים, ויטמינים, לקחת את החומצה פולית שנטלת בהיריון ולשתות נוזלים ובעיקר מים במשך כל היום. בחרי באוכל קל לעיכול, במוצרי חלב רזים, ירקות בכל ארוחה (טריים או מבושלים) וכמובן מוצרים מקמח מלא ולא קמח לבן.

 

זה לא חלום: לישון בזמן שהתינוק ישן

תינוק חדש מפר את איזון השינה ומתחיל תקופה של לילות ארוכים ללא שינה רצופה.  את שעות השינה החסרות, תוכלי להחזיר בתנומות במשך היום. במקום להתעסק בסידורים ומטלות הבית, השתדלי לישון יותר שעות ביממה (גם אם זו לא שינה רצופה), כפי שישנת לפני שהתינוק נולד.

 

דוקטור, תענה לי: מתי להתקשר לרופא/ה?

בתקופה שלאחר הלידה חשוב להיות רגישה ולהקשיב לגוף שלך. אחד מהסימנים הבאים עלולים להצביע על כך שתהליך הריפוי אינו מתקדם כשורה או שאת מפתחת זיהום. במקרים הבאים חשוב לא להעלים עין וליצור קשר מיד עם הרופא המטפל:

  • עליית חום מעל ל-37.8 מעלות צלזיוס, שנמשכת יותר מיום אחד.
  • דימום בצבע אדום או דימום כבד (לוכיה) לאחר היום הרביעי שלאחר הלידה, או לוכיה עם קרישי דם גדולים בתוך.
  • לוכיה המדיפה ריח רע.
  • כאבים באזור הבטן התחתונה מספר ימים לאחר הלידה.
  • סימני זיהום (אדמומיות, חום, נפיחות והפרשות) באזור חתך החיץ או החתך הקיסרי.

מאחר שלידה היא תהליך טבעי ולא מחלה, גופך מתוכנת להחלמה מהירה. אם תעקבי אחר ההמלצות, הקפידי על מנוחה ותזונה נכונה, תופתעי להיווכח שאת מחלימה וחוזרת לעצמך במהירות לאחר הלידה.

 

מזל טוב! תינוק חדש נולד. רוצה לדעת עוד על הטיפול בתינוק תוך שילוב הצרכים שלך? כל התשובות מחכות לך באתר פמפרס